Wondering what L30/SWAT teams might be available for your player next year?
Below is a list of all our current teams and what division they are playing in.
We encourage prospective parents/players to go watch our teams during the season so they can
get a first hand look at how the team plays and what the coach is like in real time.
Find teams in your age and division and use the link to see their playing schedule for Spring 2015.
Then go check them out, watch a game or two. If you find a team you are interested in,
let us know using the contact form below and we will get you in touch with the coach!
Below is a list of all our current teams and what division they are playing in.
We encourage prospective parents/players to go watch our teams during the season so they can
get a first hand look at how the team plays and what the coach is like in real time.
Find teams in your age and division and use the link to see their playing schedule for Spring 2015.
Then go check them out, watch a game or two. If you find a team you are interested in,
let us know using the contact form below and we will get you in touch with the coach!
League 30 Academy
Team Name Division Age Coach
BOYS
L30 - Omni A BU7 Pedro Legua
30 Cobras F.C. A BU7 Brady Lane
L30 Shock B07- RR A BU7 Ryan Robinson
L30 Vipers FC B07 - DR A BU7 Darin Ryan
L30 Crossfire FC '06B A BU08 Ken Freeman
L30 Fury '06B A BU08 Richard Marke
rL30 Morgan FC B06 - MD A BU08 Michael Despain
L30 Utah United 07B-DS A BU08 David Strong
L30 Vipers FC - BN/CD A BU08 Brady Nicholls
L30 Vipers FC B06 - SC A BU08 Steve Cameron
L30 DC Lyons '05B A BU09 David Brough
L30 Morgan FC 05B -BA A BU09 Brandon Andersen
L30 Thunder '05B A BU09 Ryan Pearce
L30 Tornados A BU09 Matt Aardema
GIRLS
L30 Warriors 07G A GU07 Natalie Beus
L30 ALLSTARS A GU08 Clint Larson
L30 DC Lyons '05G A GU09 Brian Hyde
L30 Flash 05G A GU09 Ryan Robinson
L30 Morgan Thunder A GU09 Michael Kendell
L30 Real Kaysville A GU09 William Loutensock
L30 Shock A X GU09 Jeff Morris
L30 Shock B A GU09 Jeff Morris
L30 STORM FC A GU09 Matthew Haag
Team Name Division Age Coach
BOYS
L30 - Omni A BU7 Pedro Legua
30 Cobras F.C. A BU7 Brady Lane
L30 Shock B07- RR A BU7 Ryan Robinson
L30 Vipers FC B07 - DR A BU7 Darin Ryan
L30 Crossfire FC '06B A BU08 Ken Freeman
L30 Fury '06B A BU08 Richard Marke
rL30 Morgan FC B06 - MD A BU08 Michael Despain
L30 Utah United 07B-DS A BU08 David Strong
L30 Vipers FC - BN/CD A BU08 Brady Nicholls
L30 Vipers FC B06 - SC A BU08 Steve Cameron
L30 DC Lyons '05B A BU09 David Brough
L30 Morgan FC 05B -BA A BU09 Brandon Andersen
L30 Thunder '05B A BU09 Ryan Pearce
L30 Tornados A BU09 Matt Aardema
GIRLS
L30 Warriors 07G A GU07 Natalie Beus
L30 ALLSTARS A GU08 Clint Larson
L30 DC Lyons '05G A GU09 Brian Hyde
L30 Flash 05G A GU09 Ryan Robinson
L30 Morgan Thunder A GU09 Michael Kendell
L30 Real Kaysville A GU09 William Loutensock
L30 Shock A X GU09 Jeff Morris
L30 Shock B A GU09 Jeff Morris
L30 STORM FC A GU09 Matthew Haag
Swat Academy
Team Name Division Age Coach
BOYS
SWAT '07B - MM (L30) A BU07 Micah Marsden
SWAT '06B - DE (L30) A BU08 Darren Erwin
SWAT '06B - JB (L30) A BU08 Jessica Bennington
SWAT '05B - CS (L30) A BU09 Cameron Stoddard
SWAT '05B - DR (L30) A BU09 Darrin Rumsey
SWAT '05B - DT (L30) A BU09 David Taylor
SWAT '05B - JH (L30) A BU09 Darrin Rumsey
GIRLS
SWAT '06G - CM (L30) A GU08 Meredith Malan
SWAT Super Girls '05G (L30) A GU09 Taz Cherry
Team Name Division Age Coach
BOYS
SWAT '07B - MM (L30) A BU07 Micah Marsden
SWAT '06B - DE (L30) A BU08 Darren Erwin
SWAT '06B - JB (L30) A BU08 Jessica Bennington
SWAT '05B - CS (L30) A BU09 Cameron Stoddard
SWAT '05B - DR (L30) A BU09 Darrin Rumsey
SWAT '05B - DT (L30) A BU09 David Taylor
SWAT '05B - JH (L30) A BU09 Darrin Rumsey
GIRLS
SWAT '06G - CM (L30) A GU08 Meredith Malan
SWAT Super Girls '05G (L30) A GU09 Taz Cherry
L30/Swat Boys
Age Flight Team Name Coach
Boys Under 9 Boys Under 9 North B L30 Crushers Aaron East
Boys Under 9 Boys Under 9 North B L30 Bullets
Boys Under 9 Boys Under 9 North B L30 Morgan FC B05 - CC Cameron Canfield
Boys Under 10 Boys Under 10 North A L30 Bullets 04B Ryan Eddy
Boys Under 10 Boys Under 10 North A L30 Titans Green Adam Reynolds
Boys Under 10 Boys Under 10 North A L30 Warriors - DB David Beus
Boys Under 10 Boys Under 10 North B L30 La Raza Ricardo Aparicio
Boys Under 10 Boys Under 10 North C L30 Gremio Premier '04B Eduardo Mendez
Boys Under 10 Boys Under 10 North C L30 Vipers FC B04 - BN Brady Nicholls
Boys Under 10 Boys Under 10 North C SWATRaptors 04B (L30) Robert Rowley
Boys Under 10 Boys Under 10 North D L30 Morgan FC B04 - CH Cody Howe
Boys Under 10 Boys Under 10 North D SWAT Dragons '04B - CT (L30) Cory Tonks
Boys Under 10 Boys Under 10 North E L30 Vipers FC B04-CH Corey Howell
Boys Under 10 Boys Under 10 North E SWAT '04B - AF (L30) Andrew Flatt
Boys Under 11 Boys Under 11 Premier Orange L30 Union FC Blue Jessy Jones
Boys Under 11 Boys Under 11 Premier Purple L30 Morgan FC B03 - BG Robert Grow
Boys Under 11 Boys Under 11 North A L30 Northern United Elite Blue Mike Hickman
Boys Under 11 Boys Under 11 North A L30 Salt Lake United B'03 Guillermo Castro
Boys Under 11 Boys Under 11 North B L30 Northern United Elite White Mike Hickman
Boys Under 11 Boys Under 11 North C L30 The Strike Force Kjell Andreas Hellstrand
Boys Under 11 Boys Under 11 North C L30 All Stars B03 Eric Jacobsmeyer
Boys Under 11 Boys Under 11 North D SWAT '03B - JC (L30) Darrin Rumsey
Boys Under 11 Boys Under 11 North D L30 Morgan FC 03B - SA Steven Abplanalp
Boys Under 12 Boys Under 12 Premier L30 Gremio FC '02B - EM Eduardo Mendez
Boys Under 12 Boys Under 12 D1 SWAT '02B - JS (L30) Curtis Healey
Boys Under 12 Boys Under 12 D2 L30 Fury 02B Barry Utley
Boys Under 12 Boys Under 12 D2 L30 West Layton Swarm Christopher Robinson
Boys Under 12 Boys Under 12 North A L30 Union FC 03B -BB Blake Barnes
Boys Under 12 Boys Under 12 North A SWAT '02B - DT (L30) David Taylor
Boys Under 12 Boys Under 12 North A L30 Blitz FC '02B Donald Patrick
Boys Under 12 Boys Under 12 North C L30 Morgan FC 02B -TT Tyler Tolman
Boys Under 12 Boys Under 12 North C L30 Champions Futbol Club Sheldon Hinkson
Boys Under 12 Boys Under 12 North C SWAT Cobras 02B - MD (L30) Darrin Rumsey
Boys Under 13 Boys Under 13 D1 L30 Utah United 01B-MH Michael Hickman
Boys Under 13 Boys Under 13 D1 SWAT United '01B - BB (L30) Blake Barnes
Boys Under 13 Boys Under 13 D2 L30 Morgan FC B01 - DL Dave Lane
Boys Under 13 Boys Under 13 North A L30 Titans Green 01B Adam Reynolds
Boys Under 13 Boys Under 13 North A L30 Crossfire '01B David Lockwood
Boys Under 13 Boys Under 13 North C L30 Atletico Manuel Gonzalez
Boys Under 13 Boys Under 13 North C L30 Titans Blue 01B Jeff Bezzant
Boys Under 13 Boys Under 13 North C Swat Blue '01B - BR (L30) Bertha Ridley
Boys Under 14 Boys Under 14 D1 L30 Gremio FC '00B - EM Eduardo Mendez
Boys Under 14 Boys Under 14 D1 SWAT United '00B - DR (L30) Darrin Rumsey
Boys Under 14 Boys Under 14 D1 L30 Lakers B'00 Richard Cloward
Boys Under 14 Boys Under 14 D3 L30 Salt Lake United B'00 Guillermo Catsro
Boys Under 14 Boys Under 14 D5 L30 Ogden Kings Ricardo Arevalo
Boys Under 14 Boys Under 14 D6 L30 Ogden Storm '00B Thad Bainbridge
Age Flight Team Name Coach
Boys Under 9 Boys Under 9 North B L30 Crushers Aaron East
Boys Under 9 Boys Under 9 North B L30 Bullets
Boys Under 9 Boys Under 9 North B L30 Morgan FC B05 - CC Cameron Canfield
Boys Under 10 Boys Under 10 North A L30 Bullets 04B Ryan Eddy
Boys Under 10 Boys Under 10 North A L30 Titans Green Adam Reynolds
Boys Under 10 Boys Under 10 North A L30 Warriors - DB David Beus
Boys Under 10 Boys Under 10 North B L30 La Raza Ricardo Aparicio
Boys Under 10 Boys Under 10 North C L30 Gremio Premier '04B Eduardo Mendez
Boys Under 10 Boys Under 10 North C L30 Vipers FC B04 - BN Brady Nicholls
Boys Under 10 Boys Under 10 North C SWATRaptors 04B (L30) Robert Rowley
Boys Under 10 Boys Under 10 North D L30 Morgan FC B04 - CH Cody Howe
Boys Under 10 Boys Under 10 North D SWAT Dragons '04B - CT (L30) Cory Tonks
Boys Under 10 Boys Under 10 North E L30 Vipers FC B04-CH Corey Howell
Boys Under 10 Boys Under 10 North E SWAT '04B - AF (L30) Andrew Flatt
Boys Under 11 Boys Under 11 Premier Orange L30 Union FC Blue Jessy Jones
Boys Under 11 Boys Under 11 Premier Purple L30 Morgan FC B03 - BG Robert Grow
Boys Under 11 Boys Under 11 North A L30 Northern United Elite Blue Mike Hickman
Boys Under 11 Boys Under 11 North A L30 Salt Lake United B'03 Guillermo Castro
Boys Under 11 Boys Under 11 North B L30 Northern United Elite White Mike Hickman
Boys Under 11 Boys Under 11 North C L30 The Strike Force Kjell Andreas Hellstrand
Boys Under 11 Boys Under 11 North C L30 All Stars B03 Eric Jacobsmeyer
Boys Under 11 Boys Under 11 North D SWAT '03B - JC (L30) Darrin Rumsey
Boys Under 11 Boys Under 11 North D L30 Morgan FC 03B - SA Steven Abplanalp
Boys Under 12 Boys Under 12 Premier L30 Gremio FC '02B - EM Eduardo Mendez
Boys Under 12 Boys Under 12 D1 SWAT '02B - JS (L30) Curtis Healey
Boys Under 12 Boys Under 12 D2 L30 Fury 02B Barry Utley
Boys Under 12 Boys Under 12 D2 L30 West Layton Swarm Christopher Robinson
Boys Under 12 Boys Under 12 North A L30 Union FC 03B -BB Blake Barnes
Boys Under 12 Boys Under 12 North A SWAT '02B - DT (L30) David Taylor
Boys Under 12 Boys Under 12 North A L30 Blitz FC '02B Donald Patrick
Boys Under 12 Boys Under 12 North C L30 Morgan FC 02B -TT Tyler Tolman
Boys Under 12 Boys Under 12 North C L30 Champions Futbol Club Sheldon Hinkson
Boys Under 12 Boys Under 12 North C SWAT Cobras 02B - MD (L30) Darrin Rumsey
Boys Under 13 Boys Under 13 D1 L30 Utah United 01B-MH Michael Hickman
Boys Under 13 Boys Under 13 D1 SWAT United '01B - BB (L30) Blake Barnes
Boys Under 13 Boys Under 13 D2 L30 Morgan FC B01 - DL Dave Lane
Boys Under 13 Boys Under 13 North A L30 Titans Green 01B Adam Reynolds
Boys Under 13 Boys Under 13 North A L30 Crossfire '01B David Lockwood
Boys Under 13 Boys Under 13 North C L30 Atletico Manuel Gonzalez
Boys Under 13 Boys Under 13 North C L30 Titans Blue 01B Jeff Bezzant
Boys Under 13 Boys Under 13 North C Swat Blue '01B - BR (L30) Bertha Ridley
Boys Under 14 Boys Under 14 D1 L30 Gremio FC '00B - EM Eduardo Mendez
Boys Under 14 Boys Under 14 D1 SWAT United '00B - DR (L30) Darrin Rumsey
Boys Under 14 Boys Under 14 D1 L30 Lakers B'00 Richard Cloward
Boys Under 14 Boys Under 14 D3 L30 Salt Lake United B'00 Guillermo Catsro
Boys Under 14 Boys Under 14 D5 L30 Ogden Kings Ricardo Arevalo
Boys Under 14 Boys Under 14 D6 L30 Ogden Storm '00B Thad Bainbridge
L30/Swat Girls
Age Flight Team Name Coach
Girls Under 9 Girls Under 9 North A SWAT EXTREME '05G - TC (L30) Travis Cevering
Girls Under 9 Girls Under 9 North A SWAT Peace Out '05G - JJ (L30) Travis Cevering
Girls Under 9 Girls Under 9 North B L30 Surge '05G LynDee Barney
Girls Under 9 Girls Under 9 North B SWAT '05G - GS (L30) Greg Stowe
Girls Under 9 Girls Under 9 North B SWAT '05G - CF (L30) Corey Fisher
Girls Under 9 Girls Under 9 North B L30 Shock A
Girls Under 10 Girls Under 10 North B L30 Cosmos Lei Anne Price
Girls Under 10 Girls Under 10 North B SWAT Brave '04G (L30) Robert Rowley
Girls Under 10 Girls Under 10 North C L30 Morgan FC G04 - AT Aaron Turner
Girls Under 11 Girls Under 11 Premier Orange SWAT '03G - MM (L30) Micah Marsden
Girls Under 11 Girls Under 11 North A L30 Surge Eric Hughes
Girls Under 11 Girls Under 11 North A SWAT '03G -GS (L30) Greg Stowe
Girls Under 11 Girls Under 11 North A L30 Morgan Rapids G03 Carlos Nava
Girls Under 11 Girls Under 11 North B L30 Utah United 04G -DS David Strong
Girls Under 11 Girls Under 11 North B SWAT Synergy '03G - KC (L30) Kyle Coombs
Girls Under 11 Girls Under 11 North C SWAT '03G - SL (L30) Sean Leech
Girls Under 12 Girls Under 12 North A L30 Morgan FC '02G- JH Jesse Henderson
Girls Under 12 Girls Under 12 North B L30 ENYO '02G Rebecca Becker
Girls Under 12 Girls Under 12 North C SWAT United '02G - CM (L30) Charles Moore
Girls Under 12 Girls Under 12 North C L30 Ogden Valley Impact Travis Hogge
Girls Under 12 Girls Under 12 North C L30 Fun United Jonathon Carver
Girls Under 12 Girls Under 12 North C L30 D.C. FOXES Brent Morgan
Girls Under 12 Girls Under 12 North C L30 Rebels Jaime Zogmaister
Girls Under 12 Girls Under 12 North C L30 Vipers FC G02 - MA Maurizio Ashbridge
Girls Under 13 Girls Under 13 Premier 1 L30 Union FC - Black Charles Hales
Girls Under 13 Girls Under 13 D1 L30 Union FC - White Robb Ehmann
Girls Under 13 Girls Under 13 D1 L30 Wildfire FC Asher Cary
Girls Under 13 Girls Under 13 North A L30 Hurricanes FC Tiffanie Haun
Girls Under 13 Girls Under 13 North B L30 Crush '01G Jed Burton
Girls Under 13 Girls Under 13 North B L30 Morgan FC 01G - RC Ryan Condie
Girls Under 14 Girls Under 14 Premier 2 L30 Nitro Christopher Simmons
Girls Under 14 Girls Under 14 D2 L30 Thunder James Littlefield
Girls Under 14 Girls Under 14 D2 L30 Warriors - KB Kenneth Beus
Girls Under 14 Girls Under 14 D5 L30 The Ogden Revolution Richard Clarke
Girls Under 15 Girls Under 15 D2 L30 Sparks - TT Tom Thoits
Girls Under 15 Girls Under 15 D3 L30 Enyo Travis Westbroek
Girls Under 15 Girls Under 15 D3 L30 S.O. Heat
Girls Under 16 Girls Under 16 D1 L30 Crush Blue Dustin Taylor
Girls Under 16 Girls Under 16 D2 L30 Crush White Dustin Taylor
Girls Under 16 Girls Under 16 D2 L30 HAVOC 98G SF Stephan Filiaga
Girls Under 16 Girls Under 16 D3 L30 Union FC Shefton Gordon
Girls Under 16 Girls Under 16 D4 L30 Fusion Duane Thomas
Girls Under 17 Girls Under 17 Premier 2 L30 HAVOC FC Prem 98G Kellie Greenfield
Girls Under 17 Girls Under 17 D2 North L30 Spirit Tom Thoits
Girls Under 18 Girls Under 18 D1 L30 TNT 97G Randy Linke
Age Flight Team Name Coach
Girls Under 9 Girls Under 9 North A SWAT EXTREME '05G - TC (L30) Travis Cevering
Girls Under 9 Girls Under 9 North A SWAT Peace Out '05G - JJ (L30) Travis Cevering
Girls Under 9 Girls Under 9 North B L30 Surge '05G LynDee Barney
Girls Under 9 Girls Under 9 North B SWAT '05G - GS (L30) Greg Stowe
Girls Under 9 Girls Under 9 North B SWAT '05G - CF (L30) Corey Fisher
Girls Under 9 Girls Under 9 North B L30 Shock A
Girls Under 10 Girls Under 10 North B L30 Cosmos Lei Anne Price
Girls Under 10 Girls Under 10 North B SWAT Brave '04G (L30) Robert Rowley
Girls Under 10 Girls Under 10 North C L30 Morgan FC G04 - AT Aaron Turner
Girls Under 11 Girls Under 11 Premier Orange SWAT '03G - MM (L30) Micah Marsden
Girls Under 11 Girls Under 11 North A L30 Surge Eric Hughes
Girls Under 11 Girls Under 11 North A SWAT '03G -GS (L30) Greg Stowe
Girls Under 11 Girls Under 11 North A L30 Morgan Rapids G03 Carlos Nava
Girls Under 11 Girls Under 11 North B L30 Utah United 04G -DS David Strong
Girls Under 11 Girls Under 11 North B SWAT Synergy '03G - KC (L30) Kyle Coombs
Girls Under 11 Girls Under 11 North C SWAT '03G - SL (L30) Sean Leech
Girls Under 12 Girls Under 12 North A L30 Morgan FC '02G- JH Jesse Henderson
Girls Under 12 Girls Under 12 North B L30 ENYO '02G Rebecca Becker
Girls Under 12 Girls Under 12 North C SWAT United '02G - CM (L30) Charles Moore
Girls Under 12 Girls Under 12 North C L30 Ogden Valley Impact Travis Hogge
Girls Under 12 Girls Under 12 North C L30 Fun United Jonathon Carver
Girls Under 12 Girls Under 12 North C L30 D.C. FOXES Brent Morgan
Girls Under 12 Girls Under 12 North C L30 Rebels Jaime Zogmaister
Girls Under 12 Girls Under 12 North C L30 Vipers FC G02 - MA Maurizio Ashbridge
Girls Under 13 Girls Under 13 Premier 1 L30 Union FC - Black Charles Hales
Girls Under 13 Girls Under 13 D1 L30 Union FC - White Robb Ehmann
Girls Under 13 Girls Under 13 D1 L30 Wildfire FC Asher Cary
Girls Under 13 Girls Under 13 North A L30 Hurricanes FC Tiffanie Haun
Girls Under 13 Girls Under 13 North B L30 Crush '01G Jed Burton
Girls Under 13 Girls Under 13 North B L30 Morgan FC 01G - RC Ryan Condie
Girls Under 14 Girls Under 14 Premier 2 L30 Nitro Christopher Simmons
Girls Under 14 Girls Under 14 D2 L30 Thunder James Littlefield
Girls Under 14 Girls Under 14 D2 L30 Warriors - KB Kenneth Beus
Girls Under 14 Girls Under 14 D5 L30 The Ogden Revolution Richard Clarke
Girls Under 15 Girls Under 15 D2 L30 Sparks - TT Tom Thoits
Girls Under 15 Girls Under 15 D3 L30 Enyo Travis Westbroek
Girls Under 15 Girls Under 15 D3 L30 S.O. Heat
Girls Under 16 Girls Under 16 D1 L30 Crush Blue Dustin Taylor
Girls Under 16 Girls Under 16 D2 L30 Crush White Dustin Taylor
Girls Under 16 Girls Under 16 D2 L30 HAVOC 98G SF Stephan Filiaga
Girls Under 16 Girls Under 16 D3 L30 Union FC Shefton Gordon
Girls Under 16 Girls Under 16 D4 L30 Fusion Duane Thomas
Girls Under 17 Girls Under 17 Premier 2 L30 HAVOC FC Prem 98G Kellie Greenfield
Girls Under 17 Girls Under 17 D2 North L30 Spirit Tom Thoits
Girls Under 18 Girls Under 18 D1 L30 TNT 97G Randy Linke